Pepřové spreje

Váháte, jestli si máte pořídit pepřový sprej?

 

Jestliže se chcete ubránit útoku, s pořízením pepřového spreje rozhodně neotálejte. Mezi oběťmi přepadení a dalších násilných činů jsou nejčastěji ženy, pro které kvalitní pepřový sprej představuje účinnou obranu. Na trhu existuje mnoho různých pomůcek pro sebeobranu, které při správném a pohotovém použití pomohou útočníka zastavit nebo alespoň zaskočit a získat čas pro útěk.

Mezi nejznámější obranné prostředky patří “pepřák”. Spreje se slzotvorným plynem typu CN (chloracetofenon) a CS (chlorbenzalmalodinitril),  začínají působit až po 20 sekundách a jejich účinek je navíc proměnlivý, neboť závisí na individuální odolnosti. Obrana těmito typy pepřových sprejů bývá málo účinná zejména tehdy, jde-li o použití proti psychopatické osobě nebo násilníkovi pod vlivem alkoholu či drog.

 

Obranný sprej s výtažky z kajenského pepře

 

Při volbě obranného spreje dejte přednost takovému, který obsahuje výtažky z kajenského pepře. Tento typ obranného spreje se označuje OC (oleoresin capsicum nebo též kapsaicin) a na rozdíl od slzných plynů CN a CS je účinný i proti podnapilým osobám a všem se sníženým prahem bolesti. Pokud OC pepřovým obranným sprejem zasáhnete sliznice, účinek je spolehlivý a okamžitý. Látka kapsaicin způsobuje dočasné oslepnutí, dušnost, dráždivý kašel a silné pálení pokožky.

OC pepřové obranné spreje jsou dokonale namíchané, obsahují výbornou pryskyřici a velmi kvalitní rozpouštědla. OC pepřový je nehořlavý (paralyzér, cigareta) a ve většině provedení má snadno odklopitelnou pojistku proti nechtěnému stisknutí např. v kapse.